Dni pracy: wtorki, środy i czwartki (16:00-20:00)

Czas trwania terapii: 60 minut

Koszt sesji: 200 zł

Umów się na wizytę telefonicznie: tel. 506 588 129

e-mail: dorota@dorota.tv

Przyjmuję wyłącznie w gabinecie: 

PRACOWNIA DOBROSTANU
Al. Papieża Jana Pawła II 28/7A, Szczecin (domofon 71)

(nie udzielam terapii online)

Dorota Kościukiewicz-Markowska

Uwielbiam pracę z człowiekiem. Patrzeć mu w oczy i słuchać. Zanurzyć się w meandrach jego często poplątanego umysłu i utkać z tego nić. Wzburzone morze jest pod spodem spokojne. Człowiek, który przychodzi do mnie na terapię, często jeszcze tego nie wie, ja tak. I dzięki różnym technikom, pomagam mu to zobaczyć.

Na terapie przychodzą do mnie różne osoby. Moi najmłodsi podopieczni mają 15 lat, najstarsi ponad 70 lat. Co łączy te osoby? Chęć przekroczenia uwierającej części samego siebie, z którą nie mogą sobie sami poradzić.

Najczęstszą przyczyną terapii w moim gabinecie są różnego rodzaju lęki, ataki paniki, brak motywacji i stany depresyjne. Nie są też rzadkością problemy z trudnymi emocjami, typu irytacja, frustracja, żal czy poczucie winy. Często też pojawia się temat poczucia niskiej wartości, braku sensu życia, kierunku, celu czy chęć zmiany.

W moim gabinecie może się znaleźć zarówno przedsiębiorca, któremu zbytnia ilość obowiązków zaczęła ciążyć tak bardzo, że ma fizjologiczne ataki paniki, jak i nastolatek, który ma podobne objawy, ale z innej przyczyny. Trafiają też do mnie rodzice, którzy nie potrafią poradzić sobie z dużą ilością frustracji, wyczerpania i irytacji, jak i inne osoby, które również nie radzą sobie z trudnymi emocjami. Pojawiają się również sportowcy, artyści, czy menadżerowie, którzy chcą się nauczyć zarządzania stresem. Z podobnym problemem pojawiają się również studenci, których stres dosłownie paraliżuje podczas egzaminów czy zwykłych odpowiedzi. Przyjmuję również osoby z problemami zdrowotnymi ucząc ich opanowywania lęku. Trafiają też do mnie osoby zwyczajnie zagubione w matni dnia codziennego, potrzebujące bodźca do zmian by odnaleźć radość z życia.

Terapie, jakie prowadzę są terapiami krótkoterminowymi. Cały proces składa się maksymalnie z 15-u godzinnych spotkań, podczas których staram się przekazać dużo teoretycznej i praktycznej wiedzy dotyczącej funkcjonowania na osi umysł/mózg/ciało. Uczę również konkretnych narzędzi, za pomocą których pacjent staje na własnych nogach. Po latach pracy terapeutycznej wypracowałam autorskie narzędzia (SZOOTY ŚWIADOMOŚCI STEP BY STEP), które dopasowuję do poszczególnych pacjentów.

Terapie, których udzielam nie są klasyczną psychoterapią, nie są psychoanalizą. Są raczej spotkaniem człowieka z drugim człowiekiem, w celu pokazania mu jego własnych zasobów. Tym samym nie zajmuję się zaburzeniami psychotycznymi, schizofrenią, chorobami dwubiegunowymi, depresją maniakalną lub wszelkiego rodzaju chorobami psychicznymi, które wymagają wsparcia innego specjalisty. 

Jestem terapeutką psychologii pozytywnej, certyfikowaną trenerką terapii egzystencjalnej (związanej z odkrywaniem sensu życia) z akredytacją Instytutu Viktora Frankla w Wiedniu, nauczycielką programu HIP profesora Zimbardo.

Ukończyłam studia podyplomowe z Psychologii Pozytywnej na Uniwersytecie SWPS w Sopocie i jako pasjonatka wiedzy o szeroko rozumianym szczęściu stworzyłam bezpłatny magazyn „Szczęście – podaj dalej”, w którym pracowałam również jako redaktor naczelna. Kontynuacją tego kierunku jest stworzenie i zaprojektowanie miejsca jakim jest Pracownia Dobrostanu.

Jestem również absolwentką studiów podyplomowych Neurokognitywistyki na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym oraz Przygotowania Pedagogicznego na Uniwersytecie Szczecińskim. Ponadto brałam udział w wielu warsztatach związanych ze zrozumieniem funkcjonowania umysłu i mindfulness m. in. w Meksyku, Hiszpanii, Londynie. Uczyłam się u czołowych światowych specjalistów takich jak: Joe Dispenza, Greg Braden, Alan Wallace, Judson Brewer.

Od 10 lat prowadzę warsztaty i szkolenia dla dzieci, dorosłych, seniorów, firm oraz urzędów z zakresu psychologii pozytywnej, neurokognitywistyki, zrozumienia funkcjonowania umysłu, uważności, anatomii stresu, terapii egzystencjalnej, odkrywania sensu życia, psychokardiologii (wraz z kardiolog Agnieszką Flis-Plewik) oraz świadomego rozwiązywania konfliktów. Jestem również nauczycielką autorskiego programu „Zrozum swój rozum”, a także prowadzę indywidualne szkolenia z zarządzania stresem dla menedżerów.

Występowałam z wykładami obok Katarzyny Miller, Kasi Nosowskiej czy Macieja Milczanowskiego m. in. w Teatrze Polskim, Muzeum Narodowym, Akademii Sztuki, Wyższej Szkole Humanistycznej, czy 13 Muzach. Uczestniczyłam jako moderator panelu o szczęściu podczas konferencji o edukacji „Wychowani do szczęścia” (Gdańsk 2019 r.). Prowadziłam wykład „Poza obrazem” podczas inauguracji roku akademickiego w Szczecińskiej Szkole Wyższej Collegium Balticum.

Byłam gościem m. in. w: Radiowej Trójce u Kasi Stoparczyk i Grażyny Dobroń, Chilli Zet u Dominiki Biegańskiej, Polsat News 2 w programie „Widzi mi się”, TVP 2 w programie „Pytanie na śniadanie”, TVP 1 w programie „Kawa czy herbata?”, Radio Szczecin u Małgosi Frymus oraz w telewizji Galaktyka Pomerania.

W trakcie terapii czerpię z całej dostępnej mi interdyscyplinarnej wiedzy, ale bazuję również na doświadczeniu własnym. Uważam, że zrozumienie siebie jest fundamentem do zrozumienia drugiego człowieka, stąd cały czas nie tylko poszerzam swoją wiedzę na licznych warsztatach, szkoleniach czy studiach, ale i wykorzystuję ją we własnym życiu.

Wszystkie narzędzia, których uczę najpierw testuję i udoskonalam na sobie. Dzięki stworzonym przez siebie SZOOOT-om, Step by Step-om czy Ups-om sama wyprowadziłam się z ogromnych stanów lękowych towarzyszących wieloletnim problemom fizjologicznym z sercem zwanych częstoskurczem nadkomorowym. Po latach arytmii rzędu kilkunastu tysięcy na dobę potrafię rozpoznać od razu rozwijający się problem i zaaplikować odpowiednie narzędzie, dzięki czemu moje serce uspokoiło się, a arytmie ustąpiły. W związku z problemem z sercem otarłam się o najważniejszy z ludzkich lęków – lęk o przetrwanie, kontynuację, o życie.

Zdecydowanie moja droga do zrozumienia sensu życia nie była i nie jest prosta, ale wiedza, że jest ono kruche i nietrwałe pozwala mi jeszcze bardziej smakować różne aspekty życia.

Mam też świadomość, że żyję w jedynym czasie, którym dysponuję – w teraźniejszości. To jest jedyny czas, w którym mogę coś zmienić, przekształcić lub czemuś się totalnie poddać w zależności od kontekstu i sytuacji, co nie przeszkadza mi planować moich wizji na przyszłość i realizować zamierzeń. Wszystko jest kwestią wyboru, świadomości i intencji.

Moje życie nie jest jednotorowe. Ma w sobie mnóstwo zawijasów i zakrętów, jak żywa, rwąca rzeka, która nie płynie jednym, ustalonym, sztucznym korytem. Rozwijam się na wielu płaszczyznach, co za tym idzie pozwalam sobie na wyrażanie siebie z pełną wolnością, ale i z ogromnym zaangażowaniem we wszystkie obszary moich zainteresowań. Zamiłowanie do zgłębiania wiedzy o naturze umysłu to nie jedyna moja pasja, ale na kanwie tej właśnie wyrasta cały szereg innych:

1. Pisarstwo – jestem autorką powieści z zakresu psychologii, filozofii i sensu życia: „Nie chwycisz wiatru w garść” oraz „Bez wysiłku„ jak również bajek dla dzieci zawierających dużą dawkę uważności i psychologii emocji pt. „Bajeczki nie tylko dla Majeczki. Mądre bajki z dobrą puentą„ 

2. Malarstwo – obrazy z cyklu „Uśpieni” wystawiałam w galerii Beletage w Berlinie w 2009 roku oraz w Galerii Soraya w Szczecinie w 2010 roku. Wystawa nowego cyklu pt. „Mądrość ciszy” miała miejsce w 2018 roku, w kawiarnio-księgarni „Między wierszami” w Szczecinie. 

3. Makijaż, moda, fotografia – przez siedem lat, podczas których mieszkałam w Meksyku, pracowałam początkowo jako modelka, w późniejszym zaś okresie jako dyrektor artystyczny czasopisma „Clara” oraz oficjalny wizażysta marki Shiseido na Meksyk. W pierwszych latach po powrocie do Polski pracowałam jako fotograf, wizażysta i dyrektor artystyczny, tworząc m. in. kampanie reklamowe dla takich marek jak: Kryolan, Wibo czy Glazel. Współpracowałam również z magazynem „Make-up trendy” pracując przy tworzeniu okładek i edytoriali (galeria). Kwintesencją tej drogi było stworzenie albumu o makijażu „Pałac Kolorów. Magia makijażu”, który dzięki współpracy z rozpoznawalną marką kosmetyków Kryolan sprzedawał się na całym świecie. Kontynuacją tej drogi jest wydanie nowego Pałacu – „Palace of Colours. Wake up Make up” – który łączy wszystkie powyższe drogi – zarówno wizualną jak i pisarską. 

4. Muzyka – w wolnych chwilach z moją przyjaciółką, szczecińską skrzypaczką i wokalistką Marią Radoszewską tworzymy muzykę, w założonym przez nas zespole „Bézja”. Nagrywamy również etiudy muzyczne do projektu „poZA”. Stworzyłyśmy wspólnie scenariusz, reżyserię oraz zajmowałyśmy się montażem teledysku do naszego utworu „Wolność bosa”.

W życiu kieruję się zawsze prawdą wewnętrzną, ciesząc się drogą i życiem samym w sobie. Nie skupiam się jedynie na osiągnięciach, ale czerpię również prawdziwą radość z drobnostek, maleńkich szczególików Istnienia, które nie zauważone, umierają wraz z kolejną chwilą – kropli rosy na liściu, promieni słońca, płatków śniegu czy uśmiechu dziecka. Pozwalam by trud istnienia i ewidentne ludzkie cierpienie nie porwało mnie w czarną studnię bez dna, a świadomie przekuwam je w złoto. Tego też uczę podczas spotkań indywidualnych – że możemy przekroczyć siebie i swój „cień” wychodząc poza schemat jednorodnych działań, uproszczeń czy przekonań, które tworzą powtarzalne, nudne życie rodem z filmu „Dzień świstaka”.

Jesteśmy jak nieoszlifowany diament. Myk polega na tym, że to człowiek dla siebie samego jest mistrzem, który może kawałek niby zwykłego „kamienia” zamienić w prawdziwy skarb.

Wiem z autopsji, że proces często jest trudny, jednakże warto jest kiedyś wyjść z „kokonu” wygody i konformizmu, które w pewnym momencie zamieniają się w klatkę. Nasza ewolucja pcha nas do przodu i trzeba kiedyś porzucić stare, nieużyteczne programy, automatyzmy czy przekonania. Warto zrobić ten trud przekraczania samego siebie, by poczuć się w pełni Istotą Ludzką i zacząć czerpać prawdziwą radość z życia.

Prywatnie jestem mamą cudownej nastolatki, żoną fajnego męża, mam kota, psa, kilku świetnych przyjaciół oraz mnóstwo roślin.

Wykształcenie:

  1. Studia Wyższe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, zakończone tytułem mgr ekonomii – (1996 r.)
  2. Studia podyplomowe z Neurokognitywistyki na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym – Szpital na Unii Lubelskiej odział Neurochirurgii (2014 r.)
  3. Studia podyplomowe z Psychologii Pozytywnej na Uniwersytecie SWPS w Sopocie (2015 r.)
  4. Certyfikowany nauczyciel Heroic Imagination Project – programu „Rozumienie ludzkiej natury” profesora Zimbardo (2016 r.)
  5. Certyfikowany trener terapii egzystencjalnej (związanej z odkrywaniem sensu życia) z akredytacją Instytutu Viktora Frankla w Wiedniu (Lublin 2018 r.)
  6. Studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego – Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego (2019 r.)

Ukończone warsztaty i szkolenia:

  1. „Wprowadzenie i praktyka medytacji uważności” – warsztaty i pogłębione studia nad naturą umysłu przeprowadzone przez Tony’ego Karama – dyrektor Casa Tibet, Meksyk DF (2001 – 2006 r.)
  2. „Trening mentalny w 7 punktach” – trzydniowe nauki przeprowadzone przez Dalajlamę – Meksyk DF (2004 r.)
  3. „Komfort w pustce” – warsztaty z James Low – Szczecin (2009 r.)
  4. „Kontemplacyjna nauka umysłu” – tygodniowe warsztaty przeprowadzone przez dr. Alan’a Wallace’a w CIDEB Pedreguer Hiszpania, certyfikowane przez Instytut Mindfulness Nirakara z Madrytu (2015 r.)
  5. „Sztuka bycia człowiekiem” – weekendowy warsztat z Sakjong Mipham Rinpoche – Kraków (2015 r.)
  6. „Droga medytacji uważności” –  tygodniowe warsztaty przeprowadzone przez dr. Alan’a Wallace’a w CIDEB Pedreguer Hiszpania, certyfikowane przez Instytut Mindfulness Nirakara z Madrytu (2017 r.)
  7. „Cztery aspekty Mindfulness” – tygodniowe warsztaty przeprowadzone przez dr. Alan’a Wallace’a w CIDEB Pedreguer Hiszpania, certyfikowane przez Instytut Mindfulness Nirakara z Madrytu (2017 r.)
  8. „Zarządzanie konfliktem” – szkolenie przeprowadzone przez Macieja Milczanowskiego, eksperta d/s bezpieczeństwa narodowego i terroryzmu (2016 r.)
  9. „Umysł w świetle nauki” – tygodniowe warsztaty przeprowadzone przez dr. Alan’a Wallace’a w CIDEB Pedreguer, Hiszpania, certyfikowane przez Instytut Mindfulness Nirakara z Madrytu (2017 r.)
  10. „Oświetlając dziedzictwo mądrych – wyzwalające działania umysłu” – trzytygodniowe szkolenie przeprowadzone przez 42 Sakya Trizin i Khenpo Jamyang Tenzin w CIDEB Hiszpania (2017 r.)
  11. „Mindfulness w medycynie i nauce” – tygodniowe szkolenie dla zaawansowanych przeprowadzone przez czołowego neurobiologia i psychiatrę Judson’a Brewer’a oraz Florence Meleo-Meyer – dyrektor centrum mindfulness na Uniwersytecie Brown, certyfikowane przez Instytut Mindfulness Nirakara z Madrytu. Playa del Aro, Hiszpania (2019 r.)
  12. „Pogłębione zrozumienie umysłu: nowa norma” – tygodniowe, zaawansowane warsztaty z Joe Dispenza – Mallorca, Hiszpania (2019 r.)
  13. „Świadomość i ewolucja ludzkości” – warsztat z Joe Dispenza i Greggiem Bradenem ze zrozumienia działania umysłu, świadomości i współczesnej nauki – Londyn (sierpień 2019 r.)
  14. „Człowiek jako projekt” – szkolenie z Greggiem Bradenem – Warszawa (wrzesień 2019 r.)
  15. Seminarium o wolnej edukacji” z André Sternem – Szczecin (marzec 2020 r.)
  16. Siła obecności” – 8-tygodniowe szkolenie z Eckhartem Tolle (czerwiec-lipiec 2020 r.)
  17. Webinarium „Praktyczny wymiar Logoterapii”  zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Logoterapii i Noo-Psychosomatyki (wrzesień 2020r.)

_________________________

Więcej informacji na stronie: https://dorota.tv