„Zrozum się – spotkanie z psychologią” to bezpłatny cykl wykładów z naszymi terapeutami, mający na celu przybliżenie fachowych informacji z dziedziny zdrowia psychicznego.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 13.11.2021, o godzinie 18:00, w kawiarnio-księgarni „Między Wierszami” (Szczecin, Jasne Błonia, ul. Moniuszki 6).
Podczas niego przybliżmy trzy rodzaje psychologii: psychologię pozytywną, psychologię poznawczo-behawioralną oraz psychologię uzależnień. Poruszymy również trzy tematy w trakcie 3 krótkich wykładów:
1. „Czym jest dobrostan?”
Terapeutka Pracowni Dobrostanu – Dorota Kościukiewicz-Markowska omówi czym jest szczęście w ujęciu psychologii pozytywnej.
2. „Jak się nie zamartwiać natrętnymi myślami?”
Psychoterapeutka Pracowni Dobrostanu – Magdalena Olech pokaże jak zapanować nad natłokiem myśli
To co czujemy, jest w dużej mierze wynikiem tego, co myślimy. Jeśli myślimy w sposób schematyczny, błędny, zniekształcający rzeczywistość, wtedy trudno nam doświadczać radości. Podczas miniwykładu dowiesz się, jak pracować z natłokiem myśli, zmienić nawyki i wzorce myślowe by martwić się mniej i odnaleźć radość.
3. „Kiedy przyjemność wymyka się spod kontroli?” Psychoterapeuci Pracowni Dobrostanu – Karolina Flacht i Bartosz Ślaski przedstawią w jaki sposób działa schemat uzależnień.
Lampka czerwonego wina, wygodna kanapa, relaksująca muzyka… Innym razem kieliszek białego wina do kolacji. Kolejny w weekend przy spotkaniu z przyjaciółmi. Jeszcze jeden dla odwagi w realizacji fantazji erotycznych. Rozluźnia, obdarza humorem i odpręża. Ale bywa też, że miły wieczór kończy się kacem, czasem także i tym moralnym. Alkohol bowiem jest podstępny – daje, ale i zabiera, prowadząc do niebezpiecznego nawyku.
Owszem ta z pozoru niewinna przyjemność potrafi sprawić, że chwilowo czujemy się dobrze, ale są też tego koszty. Ponieważ z jednej strony chwilowo poprawia nastrój, zmniejsza stres, ból i cierpienie, ale krok po kroku zabiera nasze życie.
„Lampka ulubionego wina” – z winą czy bez winy? Podczas wykładu dowiesz się kiedy ta przyjemność zamienia się w uzależnienie.
____________________________________
Aktualizacja z 14.11.2021